آندوسکپی چیست ؟

پرینت صفحه

اندوسکوپی چیست ؟

اندوسکپی  ( Endoscopy ) : اندوسکپی به معنای دیدن داخل بدن به دلایل تشخیصی و درمانی که  توسط یک دستگاه مجهز به دوربین انجام می شود

آندوسکوپی فوقانی گوارش ، دقیق‌ترین و مفیدترین راه برای بررسی علل مشکلات گوارشی از مری تا ابتدای روده باریک  است . این روش، بهترین راه برای تشخیص علل دردهای گوارشی , زخم ها و سرطان های مری و معده و عفونت هلیکوباکترپیلوری است .

همچنین امروزه بسیاری از اعمال جراحی و درمانی هم از طریق اندوسکپی انجام می شود .اقدامات درمانی مثل کنترل و بستن محل خونریزی از یک زخم یا خارج کردن جسم خارجییا برداشتن پولیپ و ...

آندوسکوپ ، وسیله‌ای است که با وارد کردن لوله آن از راه دهان و عبور آن از مسیر گوارشی میتوان تمام مسیر را بررسی نموده و اگر لازم باشد برای بررسی بیشتر آزمایشگاهی از هرقسمت نمونه برداری شود

دستگاه های آندوسکوپی حاوی فیبر نوری هستند که تصاویر بسیار واضحی از سیستم گوارش نشان میدهند و دارای دوربین‌های ویدیویی هستند که تصاویر را می‌توان به طور مستقیم از یک مانیتور مشاهده نمود.

آندوسکوپ ها دارای لوله‌هایی برای کشیدن مایع درون معده به خارج، فرستادن هوا به داخل معده و بادکردن آن و عبور دادن وسایل آندوسکوپی معدهخاصی برای نمونه‌برداری از بافت معده (بیوپسی) نیز می‌باشند.

انجام آندوسکوپی فقط به چند دقیقه وقت نیاز دارد. از آنجایی که لازم است در هنگام آندوسکوپی، معده شما خالی باشد، اگر قرار است آندوسکوپی در صبح انجام شود، شما باید بعد از خوردن شام، دیگر هیچ چیزی تا هنگام آندوسکوپی نخورید و به صورت ناشتا باشید. اگر هم قرار است آندوسکوپی در بعدازظهر انجام شود، شما باید بعد از یک صبحانه سبک ، دیگر هیچ چیزی تا هنگام آندوسکوپی نخورید.در هنگام داخل کردن نوک آندوسکوپ به سمت گلو، ممکن است شما یکی دوبار آروغ بزنید که این یک واکنش طبیعی می باشد

برای انجام آندوسکوپی، شما باید راحت بوده و بر روی سمت چپ خود دراز بکشید. به گلوی شما یک اسپری بی‌حس کننده زده می شود تا چیزی احساس نکنید. همچنین یک قطعه کوچک محافظ در بین دندان های شما قرار داده می شود. این کار باعث میشود که دندان های شما آسیبی نبیند و نیز دندان های شما هم به آندوسکوپ صدمه نزنند.

وقتی که شما آماده بودید، پزشک، سر آندوسکوپ را روی زبان شما قرار داده و آن را به سمت گلو می‌برد و از شما می‌خواهد که آن را قورت دهید، با این کار، مری باز شده و آندوسکوپ داخل آن می شود و سپس به سمت پایین و معده می‌رود. در طی این مدت، یک پرستار دائما مراقب شما خواهد بود و با یک ساکشن، بزاق شما را که در دهانتان جمع می شود، بیرون می‌کشد

وقتی که سر آندوسکوپ وارد معده شد، از طریق یک لوله که در آندوسکوپ قرار دارد، معده باد می شود تا مشاهده داخل آن بهتر انجام شود.در صورت مشاهده موارد مشکوک، پزشک ممکن است اقدام به نمونه‌برداری از بافت معده (بیوپسی) نماید که این کار، کاملا بدون درد می‌باشد.

نکات مهم برای انجام آندوسکوپی فوقانی

 1. انجام اندوسکپی به روش کاملا استریل و با وسایل یک بار مصرف انجام می شود و کلیه قسمت های دستگاه که با بیمار تماس دارد برای هر بیمار جداگانه استریل می شود
 2. در صورتی که به بیماری‌هایی مثل هپاتیت یا ایدز مبتلا هستید، حتما پیش از انجام اندوسکوپی این موارد را به پزشک خود اطلاع دهید؛ چرا که پزشکان به منظور پیشگیری از انتقال این بیماری‌ها از یک فرد به فرد دیگر، برای مبتلایان به این بیماری ها از اندوسکوپ‌های مخصوص این بیماران استفاده می‌کنند.
 3. قبل از انجام هر گونه اندوسکوپی، تمام داروهای مصرفی را به پزشک بگویید، به ویژه درباره داروهای ضدانعقاد، ممکن است  لازم باشد تا با مشورت پزشک , یک یا چند روز قبل از انجام اندوسکوپی، بعضی داروهای شما قطع شوند.
 4. اگر به اختلالات خونریزی دهنده مبتلا هستید، حتما این موضوع را به اطلاع پزشک برسانید تا اقدامات لازم را برای مقابله با خطرات احتمالی مهیا کند.
 5. هر زمان که برای انجام اندوسکوپی مراجعه می‌کنید، تمام مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.
 6. روز انجام اندوسکوپی، به تنهایی به بیمارستان یا محل انجام اندوسکوپی مراجعه نکنید و حتما کسی را با خود همراه داشته باشید.
 7. معمولا برای کاهش درد و اضطراب بیماران، از داروهای مسکن یا آرامبخش استفاده می‌شود تا انجام این اقدامات برای بیمار قابل تحمل باشد.
 8. در برخی اندوسکوپی‌ها لازم است بیمار چند ساعت ناشتا باشد، یا پیش از انجام اندوسکوپی از روش‌هایی مثل تنقیه استفاده کرده باشد. درباره نیاز به انجام چنین اقداماتی حتما با پزشک خود مشورت کنید و به تمام توصیه‌های او عمل کنید تا زمان اندوسکوپی، مشکلی برای شما ایجاد نشود
 9. . برخی اوقات طی انجام اندوسکوپی، نمونه‌هایی از بافت‌های داخلی بدن برداشته می‌شود تا در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرند
 10. گاهی لازم است بیمار ساعاتی پس از انجام اندوسکوپی در بیمارستان یا محل اندوسکوپی تحت نظر باشد. این موارد را در برنامه‌ریزی زمانی خود لحاظ کنید.
 11. پس از انجام اندوسکوپی اگر دچار هر مشکلی نظیر خونریزی، درد بیش از حد، تهوع و استفراغ یا تب شدید، هر چه سریع‌تر مساله را با پزشک خود در میان بگذارید.
منبع: N.Kh             تاریخ :2014-11-30               تعداد بازدید :